Kadry są czwartym krokiem w kierunku zamykania spraw końcoworocznych w twojej firmie. Dotychczas omówiliśmy już trzy z nich, a mianowicie:
To były mocno obszerne materiały, do gruntownego przyswojenia. Dziś natomiast nadszedł czas na Kadry. Co to takiego? O czym konkretnie mowa? Dowiesz się z dzisiejszego materiału, który jak poprzednie, równie solidnie spina wszystkie sprawy dotyczące zatrudnienia pracowników w twojej firmie i obowiązków z tym związanych, przypisanych Ci na początku każdego nowego roku. Zapraszamy Cię zatem do analizy czwartego wpisu w cyklu Księgowego Niezbędnika Podatnika – Obowiązki Końcoworoczne Podatnika poświęconego – Kadrom.
Informacje ogólne
PIT – co to takiego?
PIT, z języka angielskiego „Personal Income Tax”, to podatek dochodowy od osób fizycznych. Jest rodzajem podatku bezpośredniego, co oznacza, że podmiotem opodatkowania jest konkretna osoba fizyczna uzyskująca przychody z tytułu, np. umowy o pracę, zlecenia, dzieło czy kontraktu menedżerskiego czyli TY. W pełnej nomenklaturze słowo PIT oznacza również informację o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, jaki powinien wystawić pracodawca/zleceniodawca/ zamawiający dzieło, a następnie przekazać go do:
- Urzędu Skarbowego,
- pracownika/zleceniobiorcy/wykonawcy dzieła.
Kogo dotyczy?
Wszystkich pracodawców zatrudniających m.in.: na umowy o pracę, zlecenia, dzieła, itp.
Jak go uzyskać?
Sporządzasz go sam lub prosisz o to Twoją Księgową.
Jak go wykonać?
Sporządzasz druki PIT-11 oraz PIT-4R, PIT-8AR w zależności od konieczności i wysyłasz je do Urzędu Skarbowego oraz pracownikom.
W jakim terminie?
Każda z zaistniałych sytuacji ma określone w ustawie konkretne terminy, które należy bezwzględnie przestrzegać. Terminy są zróżnicowane:
- do 31 stycznia – dokumenty dostarczasz do Urzędu Skarbowego (PIT-11, PIT-4R, PIT-8AR)
- do 28 lutego – dokumenty dostarczasz pracownikom (PIT-11)
Na co zwrócić uwagę
O deklaracjach bardzo szczegółowo mówiliśmy już w naszych dotychczasowych artykułach publikowanych na blogu – tutaj masz link do jednego z nich: PITY za 2022 rok
Ważnym jest, abyś teraz przypomniał sobie wszystkie podstawowe informacje na ten temat. Dla ułatwienia podpowiadamy, że opisywaliśmy temat podatków również całkiem niedawno w Księgowym Kalendarzu Adwentowym. Materiały znajdziesz tutaj, pod tym linkiem: Księgowy Kalendarz Adwentowy – 2024 rok.
W analizach końcoworocznych pod kątem kadr, podobnie jak to było przy ZUSach, do wykonania mamy 3 kroki:
- wyprowadzenie dokumentacji płacowej za rok 2024
- sporządzenie deklaracji PIT-11
- sporządzenie deklaracji PIT-4R, PIT-8AR
Zaczynamy zatem od wyprowadzenia dokumentacji płacowej.
Dokumentacja płacowa
Informacje ogólne
Koniec roku bezwzględnie i nierozerwalnie związany jest z obowiązkami wobec Urzędów Skarbowych, pracowników oraz świadczeniobiorców. Każdy przedsiębiorca zatrudniający pracowników, ZUS wypłacający świadczenia emerytalne lub rentowe lub inne instytucje wypłacające swoje honoraria mają obowiązek do 31 stycznia 2025 roku sporządzić odpowiednio stosowne deklaracje końcoworoczne, tj. np.: PIT-11, PIT-40A/11A, itp. oraz deklaracje podsumowujące: PIT-4R, PIT-8AR. Jeśli zatem miałeś zatrudnionych pracowników, to również masz ten obowiązek do wypełnienia. Zanim jednak przejdziesz do tego etapu w pierwszej kolejności musisz przygotować dokumentację płacową.
Zgodnie z przepisami Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pracodawca jest zobowiązany w trakcie roku do wyliczania i odprowadzania zaliczek z tytułu podatku dochodowego za zatrudnianych pracowników. Ponieważ to na nim spoczywa pobór podatku i odprowadzanie go do urzędu, staje się on płatnikiem, który w imieniu zatrudnionych osób opodatkowuje wypłacane im wynagrodzenie i okresowo uiszcza należność publicznoprawną w urzędzie skarbowym (właściwym dla pracodawcy – płatnika, a nie dla poszczególnych pracowników). Jako pracodawca musisz zatem wypełniać te obowiązki w trakcie roku. Oznacza to, że musisz te fakty odpowiednio dokumentować prowadząc dokumentację płacową.
Dokumentacją płacową są wszystkie listy płac, rachunki do umów zleceń czy umów o dzieło, jakie w trakcie roku są sporządzane przez Ciebie i twoich pracowników. Dokumenty te potwierdzają bowiem wypłatę danego wynagrodzenia dlatego też i Ty bezwzględnie musisz również posiadać taką dokumentację. Na jej podstawie:
- sporządzisz zestawienia roczne czyli kartotekę wynagrodzeń pracownika,
- sprawdzisz wszystkie kwoty z list płac i rachunków z tym wykazem,
- podliczysz, zsumujesz, upewnisz się czy wszystkie kwoty naniesione w zestawieniu są właściwie,
- na końcu zatwierdzisz i na podstawie tak sporządzonych załączników przejdziesz do wypełniania deklaracji PIT-11 oraz PIT-4R lub PIT-8AR w zależności od potrzeby.
Formularz do pobrania
W zestawieniu, o którym mowa, ujmujesz kwoty brutto wynagrodzenia, składki na ubezpieczenie społeczne, koszty uzyskania przychodu oraz pobrane zaliczki na podatek dochodowy w układzie rocznym. Wartości wskazane w takim zestawieniu winny zgadzać się z kwotami ujętymi w różnych ewidencjach – tzw. kontrola krzyżowa. Do prawidłowego wystawienia druku karty przychodów pracownika można wykorzystać dostępny wzór. Poniżej zamieszczamy wzór takiej kartoteki:
roczna karta przychodów pracownika
Z tak przygotowaną dokumentacją możesz przejść do wypełniania kolejnego obowiązku – sporządzania rocznych PIT-11 i innych.
Druk PIT-11
Informacje ogólne
Zatrudniając pracownika, musisz mieć na uwadze liczne obowiązki, jakie wynikają z tego tytułu. Jednym z nich jest przygotowanie rocznych deklaracji PIT-11. PIT-11 jest formularzem, który zawiera informacje o przychodach, dochodach, kosztach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych. Zawarte w nim są również dane o rozliczonych składkach na poczet ubezpieczeń ZUS. Dotyczy to zarówno pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę, zleceniobiorców, jak i np. wykonawców dzieł. Kluczowym przy rocznym rozliczeniu się z Urzędem Skarbowym, jest właściwe wypełnienie druków oraz ich terminowe dostarczenie do wyżej wymienionych instytucji.
W rocznej deklaracji podatkowej wykazywane są dochody opodatkowane wg odpowiedniej skali podatkowej:
- I próg podatkowy (limit wynoszący 120 tys. zł) – 12% podatku,
- II próg podatkowy (dochód w skali roku, przekraczający wyżej wymieniony limit) – 32% podatku.
Roczna deklaracja podatkowa PIT-11 zawiera dane o dochodach uzyskiwanych z różnych źródeł, m.in. z:
- umowy o pracę,
- umowy zlecenia,
- umowy aktywizacyjnej,
- umowy o dzieło,
- praw autorskich,
- pracy przypadającej podczas aresztowania tymczasowego,
- działalności wykonywanej samodzielnie i społecznie,
- członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej,
- świadczeń z FP i FGŚP.
PIT-11 przygotowywany jest nie tylko dla pracownika, ale również dla urzędu skarbowego, pod który dany pracownik podlega.
Forma i terminy związane z PIT-11 – US
W tej przestrzeni funkcjonują następujące terminy:
- do 31 stycznia następującego po roku podatkowym lub
- do 28 lutego następującego po roku podatkowym lub
- do dnia zaprzestania działalności gospodarczej, jeżeli nastąpiło to w trakcie roku podatkowego.
Terminy te w następujący sposób łączą się z obowiązkami:
- do 31 stycznia następującego po roku podatkowym – wysyłasz PIT-11, PIT-4R, PIT-8AR do US
- do 28 lutego następującego po roku podatkowym – wysyłasz PIT-11 pracownikom
Deklarację PIT-11 powinni otrzymać podatnicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, ale także ci, którzy wykonują usługi w oparciu o umowę zlecenia, umowę o dzieło lub pobierają różnego rodzaju diety, zasiłki z tytułu ubezpieczenia społecznego, świadczenia z Funduszu Pracy czy stypendia naukowe. Brak wykonania w terminie obowiązku przygotowania i wysłania deklaracji PIT-11 do podatnika może grozić nałożeniem grzywny na pracodawcę.
Deklarację PIT-11 jako pracodawca sporządzasz w trzech egzemplarzach:
- dla pracownika,
- dla urzędu skarbowego właściwego dla pracownika-podatnika (według miejsca zamieszkania),
- dla siebie – jako element dokumentacji kadrowo-księgowej.
Wszystkie deklaracje sporządzasz i wysyłasz w formie elektronicznej. Musisz bezwzględnie dopilnować tego ustawowego obowiązku. PIT-11 przygotowany i dostarczony przez Ciebie w wersji papierowej do siedziby Urzędu Skarbowego nie zostanie przez niego przyjęty i przetworzony. Wysyłka w wersji elektronicznej dotyczy również: PIT-8C, PIT-8AR, PIT-4R oraz IFT-1/IFT-1R. Możesz korzystać z różnych systemów finansowo-księgowych, które poprzez specjalne moduły czy aplikacje umożliwiają Ci wysyłanie wypełnionych i podpisanych formularzy PIT-11 drogą elektroniczną, bezpośrednio do urzędu skarbowego. Termin sporządzenia i przesłania urzędowi skarbowemu informacji upływa 31 stycznia następującego po roku podatkowym. Ważne jest, że taką deklarację wysyłasz jedynie w wersji elektronicznej. Za niedopełnienie tego obowiązku przewidziane są kary pieniężne. Aby ich uniknąć, przekazujesz wówczas do urzędu skarbowego, tzw. czynny żal. Będzie on jednak skuteczny jedynie w sytuacji, gdy aparat skarbowy nie dopatrzył się braku tego zeznania.
Deklarację PIT-11 przekazujesz do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania pracownika. Warto jednak pamiętać, że wystawiając PIT-11, masz obowiązek sporządzić go w wersji elektronicznej dostarczanej do wskazanego w informacji urzędu. Co ważne, wpisanie w PIT-11 błędnego urzędu skarbowego nie powoduje konieczności składania korekty. Dzieje się tak, ponieważ US, do którego trafił PIT-11, przekaże te informacje do właściwego dla podatnika urzędu.
Forma i terminy związane z PIT-11 – pracownik
Forma przekazania PIT-11 pracownikowi jest dowolna. Możesz więc przekazać formularz:
- osobiście (w formie papierowej),
- listownie (w formie papierowej),
- elektronicznie.
Wysyłkę tego dokumentu w wersji elektronicznej poprzez e-mail możesz wykonać zachowując warunek urzędowego wzoru i wymaganych elementów, w tym podpisu płatnika (np. podpis elektroniczny). PIT -11 przekazujesz pracownikowi do końca lutego po każdym roku podatkowym.
Pracodawca ma możliwość wyboru w jakiej formie dostarczy PIT-11 swoim pracownikom. Deklaracja może zostać dostarczona w sposób tradycyjny, tzn. pracodawca może osobiście wręczyć pracownikowi deklarację bądź może ją wysłać drogą pocztową. Jednakże deklarację PIT-11 pracodawca może przekazać zatrudnionym również w wersji elektronicznej – wysyłając je drogą mailową. Wynika to z faktu, iż przepisy podatkowe nie określają formy przekazania podatnikom informacji o uzyskanych przez nich dochodach i pobranych zaliczkach na druku PIT-11. W ten sposób przedsiębiorcy zyskują zarówno czas, jak i pieniądze, które musieliby wydać na koperty i znaczki pocztowe.
Co do zasady, jeżeli pracownik wyrazi zgodę na przekazanie mu informacji PIT-11 za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, tj. na wskazany przez niego adres e-mail, to pracodawca będzie mógł skorzystać z takiej możliwości. Należy jednak pamiętać, że aby prawidłowo przesłać roczne podsumowanie dochodów, należy m.in. przesłać plik:
- w formie nieedytowalnej (formacie PDF),
- zgodny ze wzorem z ustawy,
- opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym (podpisem kwalifikowanym).
Ponadto każdy przedsiębiorca decydujący się na przesłanie rocznych deklaracji podatkowych do swoich pracowników drogą mailową powinien zadbać o otrzymanie również potwierdzenia odbioru dokumentu przez adresata (w celach dowodowych). Uważa się także, że dobrą praktyką jest uzyskanie zgody na otrzymywanie PIT-11 drogą elektroniczną.
Zwolnienie z obowiązku składania PIT-11
Pracodawca zatrudniający w ciągu danego roku rozliczeniowego osoby na podstawie umów zlecenie bądź umów o dzieło, których wynagrodzenie w sumie nie przekroczy kwoty 200 zł brutto, jest zwolniony z obowiązku składania rocznej deklaracji podatkowej PIT-11.
Za zleceniobiorców oraz wykonawców dzieła spełniających ww. warunki, pracodawca zobowiązany jest składać formularz PIT-8A. Wynika to z faktu, że za takie osoby powinien być odprowadzany zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 12% przychodu. Przy rozliczaniu umów objętych zryczałtowanym podatkiem dochodowym nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodu.
Zwolniony z obowiązku składania PIT-11 jest również przedsiębiorca zatrudniający cudzoziemców-nierezydentów na podstawie umów cywilnoprawnych. Dla takich osób pracodawca zobowiązany jest wystawić IFT-1/IFT-1R.
Uwaga! Istnieją wyjątki, w których pracodawca nie jest zobowiązany do złożenia PIT-11, pomimo iż zatrudniał pracowników. Zalicza się do nich zatrudnianie osób (niebędących pracownikami etatowymi) na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, dla których określona w umowie kwota należności (wynagrodzenia) ogółem nie jest wyższa niż 200 zł. Za takich bowiem pracowników pracodawca odprowadza tzw. zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 12% przychodu, deklarowany jako tzw. PIT-8A. Z tytułu zatrudniania pracowników na warunkach wyżej wskazanych pracodawca nie ma obowiązku sporządzania deklaracji PIT-11.
Błędy popełniane w deklaracji PIT-11
Brak podpisu
Obowiązkowym elementem deklaracji PIT-11 jest podpis osoby upoważnionej do obliczania i pobierania podatku, czyli właściciela firmy lub wskazanej przez pracodawcę księgowej/kadrowej. Brak podpisu powoduje, że deklaracja jest nieprawidłowa i uznaje się ją za niezłożoną. W przypadku, gdy urząd odnotuje brak podpisu, wzywa płatnika do uzupełnienia tego braku.
Podwyższone koszty
Jeżeli płatnik zatrudnia pracownika spoza miejscowości, w której znajduje się zakład pracy, powinien zakreślić kwadrat – “z jednego stosunku pracy (stosunków pokrewnych), podwyższone w związku z zamieszkiwaniem podatnika poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy”. Zwykle pracodawcy zapominają o tym i zaznaczają kwadrat 1, przyporządkowując wówczas standardowe koszty podstawowe, a nie podwyższone.
Dane podatnika
Pomyłki nierzadko występują również w danych pracownika. Należy więc pamiętać, by skontrolować wskazany identyfikator podatkowy z imieniem i nazwiskiem pracownika.
Wypłacone należności na przełomie roku
Należy pamiętać, że przychodem pracownika uwzględnionym w PIT-11 za dany rok będą środki postawione do dyspozycji w tym danym roku. Jeżeli więc za grudzień pracownik otrzymał wypłatę wynagrodzenia 10 stycznia, to wypłata ta będzie już wykazana na PIT-11 za kolejny rok. Przykładowo wynagrodzenie za grudzień 2024 przesłane 10 stycznia 2025r. będzie wykazane w PIT-11 za 2025 rok.
Ważne! Formularz PIT-11, który pracodawca przekazuje pracownikowi, jest podstawą dokonania przez pracownika dalszych rozliczeń z urzędem skarbowym. Na podstawie otrzymanego PIT-11 pracownik wypełni swój roczny PIT (zwykle PIT-37) z tytułu podatku dochodowego.
Ulga bez PIT dla młodych
Ulga bez PIT dla młodych zwalnia osoby do 26 roku życia z obowiązku opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Przywilej ten przysługuje młodym osobom uzyskującym przychody do poziomu równego 120 000 zł. Powyżej tego limitu dochody zostają objęte 12% podatkiem lub 32% w zależności od wysokości zarobków.
W tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na to, co zostało określone mianem przychodu, a co dochodu. Kwota limitu przy zwolnieniu z PIT odnosi się do przychodu, natomiast po przekroczeniu tego limitu, obliczeń podatku dokonuje się, bazując na kwotach dochodu.
W PIT-11 za osobę do 26. roku życia należy wykazać zarówno przychody zwolnione z podatku jak i te, od których zostały pobrane zaliczki.
Podatek dochodowy
Na podstawie otrzymanej informacji PIT-11 pracownicy są w stanie dokonać prawidłowego rozliczenia rocznego uzyskanych przez siebie dochodów. Mają na to czas do 30 kwietnia, a więc ok. 2 miesięcy od dnia, w którym pracodawca ma obowiązek wydać dokument informujący o przychodach, kosztach i odprowadzonych zaliczkach na podatek dochodowy.
Informacja o wpłaconych zaliczkach dostarczona po terminie – czynny żal
Niestety zdarzają się sytuacje, w których pracodawca nie dotrzymuje ustawowo przewidzianego terminu przekazania informacji PIT-11, za co grozi mu kara grzywny określona przepisami kodeksu karnego skarbowego. Jest to nawet do 180 stawek dziennych grzywny.
W dotychczasowych kontaktach z urzędem skarbowym w przypadku nieterminowego złożenia dokumentów często wykorzystywano instytucję czynnego żalu, którą określa art. 16 kks:
„Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.”
Czynny żal polega na poinformowaniu (w formie pisemnej) organu podatkowego o popełnieniu przestępstwa skarbowego. Natomiast organ uwzględnia zgłoszenie w sytuacji, gdy nie jest on jeszcze w posiadaniu wiedzy o popełnieniu tego czynu zabronionego przez płatnika.
Gdy wysyłka możliwa była pocztą, organy skarbowe przez kilka pierwszych dni po upływie terminu uwzględniały czynny żal. Ze względu na czynności pocztowe deklaracje mogły trafić do urzędów po kilku dniach. Natomiast gdy PIT-11 był wysłany w ostatnim dniu terminu, uznawane było to za dochowanie terminu.
Obecnie deklaracje składane są wyłącznie elektronicznie, a wysłane informacje trafiają bezpośrednio na bramkę Ministerstwa Finansów. Dlatego urzędy skarbowe już w 1 lutego mają pełną informację na temat tego, kto nie złożył w terminie deklaracji. Zatem urząd skarbowy wie o popełnieniu czynu zabronionego i tym samym czynny żal może nie być przez organy podatkowe uznawany.
Pozostałe ważne informacje związane z PIT-11
- Jeżeli za 2024r. składasz więcej niż jeden PIT-11 – który dotyczy przychodów pracownika i nie jest on korektą roku poprzedniego – nie uwzględniasz w nim kwot wykazanych w poprzednio przesłanych PIT-11 (ponieważ nie sumuje się ich). W takiej sytuacji w PIT-11 podajesz tylko kolejny numer formularza, który składa się za 2024r.
- Jeżeli przesłany przez Ciebie w trakcie roku podatkowego PIT-11 zawiera kompletne dane niezbędne do sporządzenia zeznania podatkowego – nie przesyłasz PIT-11 po zakończeniu roku.
- Płatnik, który jest osobą fizyczną, wysyłając roczną deklarację podatkową PIT-11 nie musi korzystać z bezpiecznego podpisu kwalifikowanego. Podstawą do przyjęcia e-dokumentu w US jest zestaw odpowiednich danych autoryzujących.
- Pozostali płatnicy, w celu poprawnego złożenia e-PIT powinni nabyć bezpieczny podpis kwalifikowany. Wynika to z poniższego ustawowego zapisu:
Art. 45ba – Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych
„Roczne obliczenie podatku, informacje i deklaracje, o których mowa w art. 34 pobieranie zaliczek przez organy rentowe ust. 7 i 8, art. 35 podmioty obowiązane do poboru zaliczek ust. 10, art. 38 terminy przekazania zaliczek przez płatników ust. 1a i 1b, art. 39 przekazanie imiennych informacji urzędowi skarbowemu ust. 1–4, art. 42 termin przekazania składek przez prowadzących działalność gospodarczą i ich obowiązki informacyjne ust. 1a–4, art. 42a informacja o wysokości przychodów ust. 1 oraz art. 42e wypłata świadczeń przez komornika ust. 5 i 6, składa się urzędowi skarbowemu za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej”.
- Roczna deklaracja podatkowa, jaką jest PIT-11, to bardzo ważny dokument. Jego wystawienie oraz dostarczenie, w odpowiednim terminie, do US i pracowników, jest jednym z podstawowych obowiązków każdego pracodawcy. Za nieprzestrzeganie tego obowiązku grozi kara grzywny, którą orzeka sąd lub uprawniony urzędnik skarbowy w postępowaniu mandatowym.
- Pracodawcy przekazują PIT-11 do urzędów skarbowych w formie elektronicznej. Ministerstwo Finansów umożliwiło przesyłanie informacji przez Internet za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. Dostarczając PIT przez Internet do celów dowodowych, wystarczy zachować Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). PIT-11 dostarczony w wersji papierowej do urzędu skarbowego nie zostanie przez niego przyjęty.
- W przypadku wysyłki elektronicznej deklarację uznaje się za doręczoną, gdy zostaje ona potwierdzona poprzez urzędowe poświadczenie odbioru. Dlatego najpóźniej 31 stycznia 2025r. po wysłaniu PIT-11 powinieneś otrzymać zwrotnie urzędowe poświadczenie odbioru. Zwykle po złożeniu deklaracji przez Internet potwierdzenie jest automatycznie generowane przez system Ministerstwa Finansów. Jest to kod nazywany Urzędowym Poświadczeniem Odbioru. Gdy system ministerstwa jest przeciążony, wówczas na UPO można czekać kilka lub kilkanaście godzin. W takich przypadkach wysyłka PIT-11 rozpoczęta przez Ciebie w ostatnich dniach stycznia może zostać zakończona po terminie. W związku z tym finalnie możesz być ukarany grzywną za złożenie deklaracji nieterminowo.
- Powszechny rozwój systemów informatycznych przyczynił się również do elektronizacji systemów urzędów skarbowych. PIT-11 wygenerowany przez pracodawcę i dostarczony do US w formie papierowej nie zostanie przyjęty. Inaczej jest natomiast w przypadku przekazywania rocznych deklaracji podatkowych pracownikom.
Formularz do pobrania
Do prawidłowego wystawienia druku PIT-11 można wykorzystać dostępny wzór deklaracji. Poniżej zamieszczamy do niego link:
Druk PIT-11_(29)
W celach poglądowych, aby zorientować się jak wygląda druk PIT-40A/11A wystawiany przez ZUS, zamieszczamy wzór deklaracji. Poniżej link do niego:
Druk PIT-40A/11A_(21)
Druk PIT-4R
Informacje ogólne
Każdy pracodawca jest zobowiązany do naliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy za pracowników, a następnie do przekazywania ich do właściwego urzędu skarbowego. Ponadto w obowiązku płatnika leży również sporządzenie deklaracji rocznej PIT-4R. PIT-4R jest deklaracją roczną o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Płatnik, czyli przedsiębiorca wykazuje w niej zaliczki na podatek należne za poszczególne miesiące, a pobierane za podatników (pracowników, zleceniobiorców, wykonawców dzieła itp.).
Obowiązek złożenia deklaracji PIT-4R dotyczy wynagrodzeń, które wynikają z umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych, a także sytuacji, w których płatnik zatrudnił uczniów lub studentów na płatną praktykę, od której pobrał zaliczkę na podatek dochodowy. Do urzędu skarbowego należy złożyć wyłącznie jedną deklarację PIT-4R (niezależnie od ilości zatrudnianych pracowników). W dokumencie tym trzeba uwzględnić sumę świadczeniobiorców oraz sumę pobranych za nich zaliczek. W deklaracji tej należy wpisać w poszczególnych miesiącach sumę należnych za dany miesiąc zaliczek od wszystkich pracowników. Osoba zdająca deklarację PIT-4R powinna pamiętać o podziale zaliczek na źródła ich występowania.
W zależności od tego, z jakiego tytułu były odprowadzane zaliczki na podatek dochodowy, zobowiązane do złożenia PIT-4R mogą być:
- osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej,
- rolnicze spółdzielnie produkcyjne i inne określone w ustawie,
- organy rentowe,
- jednostki organizacyjne uczelni, placówki naukowe,
- organy zatrudnienia,
- FGŚP,
- areszty śledcze oraz zakłady karne,
- oddziały Wojskowej Agencji Mieszkaniowej,
- centrum integracji społecznej,
- gospodarstwa domowe zatrudniające osoby do pomocy,
- osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,
- komornik sądowy albo podmiot lub podmiot zastępczy.
Dokładne zależności, mające wpływ na obowiązek wystawienia deklaracji PIT-4R, zostały zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Druk PIT-4R płatnik sporządza wyłącznie elektronicznie i wysyła je do końca stycznia do urzędu skarbowego.
Jeżeli ostatni dzień terminu przypada w sobotę lub w dzień ustawowo wolny od pracy, to za ostatni dzień terminu przyjmuje się pierwszy dzień roboczy następujący po tym terminie.
Zaliczki okresowe na podatek za pracowników
W ciągu trwania roku podatkowego przedsiębiorca zatrudniający pracowników, czy to na umowę o pracę, czy na podstawie umów cywilnoprawnych, co miesiąc powinien opłacać zaliczki na podatek dochodowy za tych pracowników. Wielkość odprowadzanych zaliczek zależy głównie od wysokości wynagrodzenia osoby zatrudnionej. Termin opłacenia zaliczki za dany miesiąc upływa 20 dnia kolejnego miesiąca. Nie ma wymogu składania comiesięcznych deklaracji, jednak należy pamiętać, że na koniec roku przypadnie obowiązek sporządzenia deklaracji rocznej PIT-4R.
W ciągu roku płatnik odprowadza za pracowników wyliczone zaliczki na podatek dochodowy. Nie ma obowiązku sporządzania deklaracji okresowych w tym zakresie. Na podstawie miesięcznych wyliczeń tworzy się zbiorczą roczną deklarację o pobranych zaliczkach (PIT 4R), którą należy przekazać do US za dany rok najpóźniej w dniu 31 stycznia roku następującego po tym, za który zaliczki były opłacane.
Forma i terminy związane z PIT-4R – US
PIT-4R to deklaracja będąca zbiorczym zestawieniem podstaw oraz kwot podatku i zaliczek na podatek, pobieranych i wpłacanych przez płatnika w danym roku podatkowym. Druk PIT-4R jest wypełniany za rok poprzedni. Płatnicy mają czas na złożenie deklaracji:
- do 31 stycznia – dokumenty dostarczasz do Urzędu Skarbowego
Przedsiębiorca przekazuje deklarację PIT-4R jedynie do urzędu skarbowego. Nie przedkłada jej zatrudnionym w danym roku osobom. Wskazane jest, aby jeden egzemplarz wypełnionego druku za dany rok podatkowy, płatnik pozostawił w swojej dokumentacji.
Co istotne, PIT-4R należy przekazać do US również w przypadku, gdy zaliczki na podatek dochodowy osiągnęły zerowe kwoty np. w związku z niskimi dochodami pracowników oraz gdy w roku podatkowym, za który jest sporządzana deklaracja, wystąpiły zaliczki, natomiast przedsiębiorca nie zatrudniał w jego trakcie żadnych pracowników.
PIT-4R wysyła się w formie elektronicznej do bramek ministerstwa finansów. Jednak w druku należy wskazać odpowiedni urząd skarbowy właściwy ze względu na:
- miejsce zamieszkania płatnika, jeśli jest osobą fizyczną,
- miejsce siedziby płatnika,
- miejsce prowadzenia działalności płatnika, gdy płatnik nie jest osobą fizyczną i jeżeli płatnik nie posiada siedziby.
Gdy w trakcie roku lub już po jego zakończeniu, ale przed 31 stycznia kolejnego roku, dojdzie do zmiany miejsca zamieszkania lub siedziby (miejsca prowadzenia działalności) płatnika wówczas PIT-4R składany jest do US właściwego na pierwszy dzień ostatniego miesiąca, za który składana jest ta deklaracja.
Co ważne, płatnik składa PIT-4R tylko do urzędu skarbowego. Nie ma obowiązku wysyłania go do pracownika, zleceniobiorcy, wykonawcy lub ucznia zatrudnionego na podstawie umowy o praktykę absolwencką.
Płatnik będący osobą fizyczną składa PIT-4R do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania.
Płatnik, który nie jest osobą fizyczną – według siedziby lub miejsca prowadzenia działalności (gdy nie posiada siedziby).
Za niezłożenie deklaracji PIT-4R lub złożenie jej po terminie są przewidziane sankcje. Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego skarbowego podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania, lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny albo karze pozbawienia wolności, lub obu tym karom łącznie.
Złożenie deklaracji po ustawowym terminie, choćby dzień po terminie, jest wykroczeniem skarbowym, za które grozi kara grzywny. Zgodnie z ustawą Kodeks karny skarbowy sankcja za taki czyn może przybrać formę grzywny lub nawet formę kary pozbawienia wolności.
Art. 54. § 1 – Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy
„Podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie”.
Wysokość stawki dziennej określa właściwy w tej sprawie sąd.
Art. 23. § 1 – Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy
„Wymierzając karę grzywny, sąd określa liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki dziennej; jeżeli kodeks nie stanowi inaczej, najniższa liczba stawek wynosi 10, najwyższa – 720”.
Co istotne, przedsiębiorca może uniknąć konsekwencji za nieterminowe złożenie deklaracji PIT-4R poprzez przekazanie do urzędu skarbowego zawiadomienia o popełnieniu czynu zabronionego, czyli tak zwanego czynnego żalu. Powołując się na instytucję czynnego żalu oznacza to dobrowolne oświadczenie płatnika o popełnieniu przestępstwa, złożone jeszcze przed wezwaniem z urzędu skarbowego do wyjaśnień w sprawie popełnionego czynu. Rozwiązanie to umożliwia odstąpienie przez organy skarbowe od karania sprawcy popełniającego czyn zabroniony w postaci niezłożenia deklaracji w terminie. Dokument ten płatnik może sporządzić na piśmie (osobiście lub za pośrednictwem poczty) bądź w formie elektronicznej, przy czym taka forma złożenia deklaracji nie będzie honorowana. Należy pamiętać, że zwolnienie z odpowiedzialności nie jest obligatoryjne, gdyż urząd skarbowy może nie uznać czynnego żalu, a co za tym idzie, podatnik zostanie pociągnięty do konsekwencji.
Wynagrodzenie płatnika
Płatnik ma prawo odjąć (potrącić) własne wynagrodzenie od zaliczek na podatek. Jest ono należne z tytułu terminowego wpłacania oraz prawidłowego obliczenia, pobrania i wpłaty zaliczek na podatek za zatrudnione osoby. Wynagrodzenie płatnika to 0,3% kwoty podatków pobranych przez płatników. Kwota wynagrodzenia jest potrącana z kwoty podatków pobranych przez płatników. Natomiast w druku PIT-4R płatnik wyszczególnia potrącane wynagrodzenie w podziale na poszczególne miesiące roku.
W sytuacji, gdy płatnik pobrał podatek nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej, ma on obowiązek dokonać zwrotu nienależnego wynagrodzenia na rachunek właściwego urzędu skarbowego, razem z odsetkami za zwłokę.
Błędy popełniane w deklaracji PIT-4R
Nie każdy wie, jak wypełnić PIT-4R. Deklarację tę składa się do US w celu dostarczenia informacji o zaliczkach pobranych i odprowadzonych na rzecz urzędu przez płatnika (pracodawcę) na podatek dochodowy od osób fizycznych. Deklaracji, o której mowa, nie trzeba przedkładać pracownikowi. Stan wykazany w PIT-4R powinien zgadzać się z faktyczną sumą wpłaconych zaliczek do urzędu skarbowego. Deklarację złożyć należy w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym, za który zaliczki były pobierane i odprowadzane.
Pozostałe ważne informacje związane z PIT-4R
- Deklarację PIT-4R zwykle składa się do urzędu skarbowego do końca stycznia roku następującego po danym roku podatkowym. Natomiast w sytuacji, gdy umowa z pracownikiem zakończy się przed końcem stycznia, PIT-4R przekazuje się w terminie standardowym.
- Jedynie w przypadku, gdy płatnik zaprzestanie działalności przed końcem stycznia roku podatkowego następującego po danym roku, deklarację PIT-4R przekazuje się w terminie do dnia zaprzestania tej działalności.
- Obowiązek wcześniejszego złożenia PIT-4R nie powstanie w sytuacji, gdy w trakcie roku zostaną zwolnieni wszyscy zatrudnieni, ani gdy działalność zostanie zawieszona.
- Złożenie deklaracji po terminie jest wykroczeniem skarbowym. Zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym sankcja za taki czyn może przybrać formę grzywny lub nawet kary pozbawienia wolności.
- Już od paru lat na stronie Ministerstwa Finansów udostępnia się serwis e-deklaracje, który umożliwiają przesyłanie rozliczeń PIT online. Z roku na rok opracowywane są nowe rozwiązania, które pozwalają na coraz szerszy zakres danych przesyłanych przez Internet. Od 2019 roku wszyscy pracodawcy powinni przekazywać PIT-4R wyłącznie w formie elektronicznej. Aktualnie deklaracje przekazywane w wersji papierowej nie będą przyjmowane przez urząd skarbowy.
- Deklaracja PIT-4R przekazywana za pośrednictwem Internetu przez płatnika będącego osobą fizyczną, nie musi być podpisana podpisem elektronicznym. Przy wysyłce deklaracji wystarczy podać dane autoryzujące płatnika (imię, nazwisko, numer NIP/PESEL, data urodzenia, wysokość wykazanego przychodu).
- Jeśli nie sporządzasz deklaracji PIT-4R samodzielnie, a za pośrednictwem biura rachunkowego, wówczas możesz skorzystać z podpisu elektronicznego innej osoby, np. Twojej Księgowej z biura rachunkowego, wyznaczając ją na pełnomocnika do składania deklaracji. W tym celu należy w urzędzie skarbowym złożyć formularz UPL-1.
- Ponieważ złożenie deklaracji w terminie jest Twoim obowiązkiem, istotne jest posiadanie potwierdzenia, że deklaracja rzeczywiście znalazła się w urzędzie. Potwierdzeniem złożenia deklaracji online jest urzędowe poświadczenie UPO – potwierdzające, że zweryfikowany pod względem formalnym formularz trafił do urzędu skarbowego.
Formularz do pobrania
Do prawidłowego wystawienia druku PIT-4R można wykorzystać dostępny wzór deklaracji. Poniżej zamieszczamy do niego link:
Druk PIT-4R_(13)
Druk PIT-8AR
Informacje ogólne
PIT-8AR, podobnie jak PIT-4R, jest deklaracją roczną, którą płatnicy sporządzają i przekazują do właściwego urzędu skarbowego. Deklaracja dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych i nie składa się jej, jeżeli podatnik nie dokonywał żadnych wypłat pociągających za sobą obowiązek pobrania tego typu zaliczek. Oznacza to, że składasz ją wyłącznie wtedy, kiedy jest taka konieczność.
Forma i terminy związane z PIT-4R – US
PIT-8AR należy złożyć dokładne w tych samych formach i terminach czyli w formie elektronicznej do:
- 31 stycznia następującego po roku podatkowym lub
- dnia zaprzestania działalności gospodarczej, jeżeli nastąpiło to w trakcie roku podatkowego.
Formularz do pobrania
Do prawidłowego wystawienia druku PIT-8AR można wykorzystać dostępny wzór deklaracji. Poniżej zamieszczamy do niego link:
Druk PIT-8AR_(14)
Pozostałe ważne informacje
Informacje do Urzędów Skarbowych do 31 stycznia
31 stycznia to bardzo ważna data dla płatników, ponieważ:
- 31 stycznia jest ostatnim dniem na przekazanie do urzędu skarbowego informacji o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy w 2024r.;
- w tym dniu upływa również termin na przesłanie: informacji o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich (PIT-R), deklaracji rocznej o zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-4R), deklaracji rocznej o zryczałtowanym podatku dochodowym (PIT-8AR), informacji o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych (PIT-8C);
- organy rentowe sporządzają do końca stycznia PIT-40A/PIT-11A czyli roczne obliczenie podatku/informację o dochodach uzyskanych m.in. z emerytur i rent.
Deklaracje za 2024r. powinny zostać przygotowane na aktualnej wersji formularzy tj.: PIT-11(29), PIT-40A/11A(21), PIT-R(22), PIT-4R(13),PIT-8AR(14), PIT-8C(12). Oznaczenie wersji znajduje się w prawym dolnym rogu każdego formularza.
PIT-11, PIT-R, PIT-4R, PIT-8AR, PIT-8C dla urzędu skarbowego należy sporządzić i wysłać wyłącznie elektronicznie.
Interaktywne wersje formularzy są dostępne na stronie www.podatki.gov.pl.
Formularze podpiszesz podpisem kwalifikowanym. Jeżeli jesteś osobą fizyczną to PIT-11, PIT-4R, PIT-8AR oraz PIT-8C możesz też podpisać danymi autoryzującymi.
Formularz PIT-11 w wersji 29. pozwala również na uwzględnienie tzw. ulgi dla młodych pracowników (tj. osób do 26 roku życia) i przeniesienie jej do usługi Twój e-PIT od 15 lutego br.
Informacje dla pracowników do 28 lutego
Płatnicy (w tym pracodawcy i organy rentowe) mają czas do końca lutego na przesłanie informacji PIT-11, PIT-R oraz PIT-40A/PIT-11A osobom fizycznym.
Prawidłowy numer PESEL/NIP
Płatnicy muszą wypełnić obowiązek wpisywania prawidłowego numeru PESEL/NIP osoby, dla której wysyłają informację (podatnika). Płatnicy są zobowiązani podawać go organom podatkowym na dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych oraz niepodatkowych należności budżetowych, do których poboru są obowiązane organy podatkowe.
Wpisanie prawidłowych danych PESEL/NIP osoby, dla której wysyłana jest informacja (podatnika) w dokumentach PIT jest obowiązkiem każdego płatnika wynikającym z ustawy. Wpisywanie ciągu tych samych cyfr (jak 1111111111 czy 9999999999) jest nieprawidłowe i nie pozwoli na przesłanie informacji drogą elektroniczną.
Prawidłowe wpisanie numeru PESEL/NIP w informacjach przekazywanych do urzędu skarbowego pozwoli na jednoznaczną identyfikację podatnika. Umożliwi to:
- wygenerowanie i udostępnienie osobie, dla której wysyłana jest informacja, zeznania podatkowego w usłudze Twój e-PIT na podatki.gov.pl, oraz skorzystanie z ulg i odliczeń, co może umożliwić zwrot nadpłaty podatku,
- zalogowanie się osoby do usługi Twój e-PIT z wykorzystaniem danych autoryzujących, na które składają się m.in. PESEL lub NIP.
Brak prawidłowego numeru PESEL/NIP w przekazanych formularzach podatkowych uniemożliwi lub utrudni twojemu pracownikowi korzystanie z elektronicznej formy złożenia zeznania, a tym samym wywiązanie się z nałożonych na niego obowiązków podatkowych w podatku PIT.
Pracownik obcokrajowiec a PESEL lub NIP
Dla podatnika (twojego pracownika), który nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem VAT oraz płatnikiem podatków i składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, identyfikatorem podatkowym jest PESEL.
Podatnik (twój pracownik) może złożyć wniosek o jego nadanie do organu właściwego (urząd gminy, urząd dzielnicy) wraz z dokumentami, które potwierdzają dane wskazane we wniosku.
Jeżeli twój pracownik jest cudzoziemcem i mieszka w Polsce, powinien posiadać identyfikator podatkowy PESEL.
Organem właściwym do przyjęcia wniosku o nadanie numeru PESEL (dla cudzoziemca) jest:
- organ gminy, właściwy dla miejsca zameldowania podatnika (pracownika),
- organ gminy właściwy dla siedziby pracodawcy, jeśli podatnik (pracownik) nie może się zameldować,
- Urząd Dzielnicy Warszawa – Śródmieście (ul. Nowogrodzka 43) – w przypadku gdy podatnik (pracownik) jeszcze nie pracuje lub pracodawca ma siedzibę za granicą Polski.
Niezbędne informacje i wzór wniosku o nadanie PESEL są dostępne na portalu Gov.pl, również w języku angielskim i ukraińskim.
W przypadku odmowy podatnik (twój pracownik) może wystąpić o nadanie NIP. Wzór zgłoszenia identyfikacyjnego NIP-7 jest dostępny na podatki.gov.pl.
Uprawnienia Urzędu Skarbowego w zakresie wypełnienia zeznania podatkowego
Od 1 stycznia 2019r. podatnicy mają możliwość skorzystania z rozliczenia PIT przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Wówczas wypełnieniem zeznania podatkowego zajmie się KAS, która elektronicznie udostępni na portalu podatkowym wypełnione formularze PIT-37 i PIT-38 dla podatników.
Zgodnie z art. 45cd ustawy o PIT 15 lutego roku następującego po roku podatkowym organ podatkowy udostępnia podatnikowi za pośrednictwem portalu podatkowego zeznania. Akceptacja przez podatnika udostępnionego zeznania przed upływem terminu określonego na jego złożenie bez wprowadzenia albo po wprowadzeniu w nim zmian oznacza złożenie zeznania w dniu dokonania akceptacji. Podatnik składa zeznanie na zasadach określonych w art. 45 powyższej ustawy, jeżeli nie dokona akceptacji udostępnionego zeznania przed upływem terminu określonego na jego złożenie albo je odrzuci przed tym terminem. Akceptacji oraz odrzucenia udostępnionego zeznania podatnik dokonuje za pośrednictwem portalu podatkowego.
Powyższa forma rozliczenia została utworzona w szczególności dla podatników, którzy rozliczają się samodzielnie, wspólnie z małżonkiem lub tak jak rodzice samotnie wychowujący dziecko. Warto dodać, że podatnicy nie są zobowiązani do realizacji powyższej formy rozliczenia podatkowego i mogą wypełnić formularz PIT-37 czy PIT-38 samodzielnie.
KAS wypełni zeznania podatkowe, uwzględniając w nich dane będące w posiadaniu Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, w tym dane: przekazane przez podatnika w ubiegłorocznym zeznaniu podatkowym, dane znajdujące się w rejestrach urzędów skarbowych i innych rejestrach państwowych, np. ZUS czy PESEL.
Podsumowując, w związku z wejściem w 2019 roku w życie nowych przepisów – dodano nowy sposób wypełnienia i rozliczenia zeznań podatkowych, tj. skorzystanie z usług Krajowej Administracji Skarbowej. Podatnik nie musi składać wniosku w sprawie wypełnienia zeznania podatkowego przez KAS. Przygotowane zeznania podatkowe zostaną udostępnione podatnikom na portalu podatkowym, które następnie będą mogli zaakceptować lub nie. Ponadto przestają obowiązywać zasady przesyłania do urzędów skarbowych wersji papierowej deklaracji PIT-11, PIT-8C, PIT-8AR, PIT-4R oraz IFT-1/IFT-1R, które muszą być wysyłane wyłącznie w wersji elektronicznej. Termin składania przez płatników, rocznych deklaracji podatkowych do urzędów, kończy się wraz z ostatnim dniem stycznia 2025 roku.
Kim jest płatnik
W nomenklaturze podatkowej wykorzystywane są dwa podstawowe pojęcia:
- płatnik oraz
- podatnik.
Płatnik jest to podmiot, na który został nałożony obowiązek dokonywania wyliczeń oraz pobierania na ich podstawie podatku od wynagrodzeń podatników. Płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych zobligowany jest do terminowego przekazywania pobranych zaliczek na rzecz podatku dochodowego od wynagrodzeń podatników urzędowi skarbowemu.
Płatnikiem jest więc podmiot, który pośredniczy pomiędzy podatnikiem a urzędem skarbowym w kwestii rozliczenia zobowiązań z tytułu osiąganych przychodów.
Płatnik przekazuje zaliczki pobrane na rzecz podatku dochodowego za osobę trzecią. Płatnikiem nie jest osoba, która dokonuje opłat sama za siebie np. przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. W przypadku, gdy podatnik rozlicza się bezpośrednio z urzędem skarbowym, nie składa on PIT-4R.
Pełnomocnictwa
Jeśli nie chcesz przesyłać informacji osobiście, może to za ciebie zrobić twój pełnomocnik. Wypełnij i dostarcz do urzędu skarbowego druk UPL-1. Możesz to zrobić:
- papierowo – złóż go w swoim urzędzie skarbowym
- elektronicznie – przekaż przez ePUAP lub złóż w e-Urzędzie Skarbowym
Jedno pełnomocnictwo pozwoli ci złożyć formularze we wszystkich urzędach skarbowych. Więcej informacji o pełnomocnictwach oraz aktualne formularze znajdziesz tutaj: Pełnomocnictwa.
Jak podpisać i przesłać formularze
Wszystkie formularze możesz podpisać podpisem kwalifikowanym. Dodatkowo – o ile jesteś osobą fizyczną – formularze PIT-11, PIT-4R, PIT-8AR podpiszesz danymi autoryzującymi.
Formularze możesz przesłać za pomocą:
- formularza interaktywnego Ministerstwa Finansów. Aby to zrobić:
-
-
- wejdź na stronę e-Deklaracje
- pobierz odpowiedni formularz dotyczący wybranego przez ciebie podatku
- wypełnij formularz
- podpisz go podpisem kwalifikowanym albo danymi autoryzującymi
- wyślij
-
- modułu finansowo-księgowego. Aby to zrobić:
-
-
- pobierz właściwą strukturę logiczną z sekcji Struktury dokumentów XML
- wypełnij formularz
- podpisz go podpisem kwalifikowanym albo danymi autoryzującymi
- wyślij dokument ze swojej aplikacji
-
- Uniwersalnej Bramki Dokumentów (UBD). Aby to zrobić:
-
-
- uruchom odpowiednią aplikację (moduł) zgodnie ze specyfikacją Wejścia – Wyjścia dostępną w zakładce – Dokumentacja IT
- wypełnij formularz
- podpisz go podpisem kwalifikowanym albo danymi autoryzującymi
- wyślij dokument do UBD
-
W ten sposób możesz przesłać jednocześnie do 20 tys. deklaracji.
Korekty formularzy nie możesz złożyć za pomocą bramki UBD. Wyślesz ją tylko jako pojedynczy dokument do systemu e-Deklaracje.