Jak założyć własną firmę?

Chcesz otworzyć indywidualną działalność gospodarczą, ale nie wiesz, co dokładnie musisz zrobić? Z nami wszystkiego się dowiesz! Sprawdź, jak założyć własną firmę. Przekonaj się jakie to łatwe.

 

Jak założyć firmę?
Jak założyć własną firmę?

 

Zanim zarejestrujesz firmę

  • Sprawdź, czy w ogóle musisz ją rejestrować?

Jeśli chcesz prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą tj. działalność zarobkową, wykonywaną we własnym imieniu w sposób ciągły i zorganizowany, musisz zarejestrować się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Więcej o tym pisaliśmy w tym artykule.

Wniosek o wpis do CEIDG znajdziesz tutaj.

 

  • Ale co, jeśli twoje przychody z działalności są niewielkie? 

Jeśli twoje przychody z działalności nie przekraczają w żadnym miesiącu kwoty minimalnego wynagrodzenia – od lipca 2024 roku wynoszącej 3.225,00 złotych, nie musisz rejestrować się w CEIDG. W takim przypadku, jeżeli jesteś osobą fizyczną i nie wykonywałeś działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 60 miesięcy, możesz prowadzić działalność nierejestrową, tj. drobną działalność zarobkową, która nie wymaga rejestracji i dodatkowych formalności. Pisaliśmy o tym w tym artykule.

 

  • Nadaj nazwę swojej firmie

Rejestrując własną firmę w CEIDG musisz podać jej nazwę zawierającą obowiązkowo twoje imię i nazwisko. Możesz dodać pseudonim lub wymyślone sformułowanie związane z rodzajem wykonywanej działalności.

 

  • Dopisz kod PKD do firmy

Rejestrując działalność musisz także dopisać do niej kod określony w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Wybierz taki kod, który najbardziej odpowiada temu, czym zajmować będzie się twoja firma. Możesz wybrać nieokreśloną liczbę kodów PKD, pamiętaj jednak, aby wskazać jedno przeważające czyli te, które będzie przynosiło Ci główny dochód w Twojej działalności. O tym, jak odpowiednio wybrać kod PKD napiszemy niebawem.

 

  • Pomyśl, jak opodatkujesz dochód z działalności

Prowadząc własną działalność gospodarczą zapewne osiągniesz z niej jakiś zysk. Staniesz się wtedy podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Oznacza to, że z uzyskanego dochodu będziesz musiał stale się rozliczać. Do wyboru masz trzy formy opodatkowania:

  • zasady ogólne czyli opodatkowanie według skali podatkowej (stawka podatkowa 12% i 32%) – więcej przeczytasz tutaj

  • podatek liniowy (stawka podatkowa 19%) – więcej przeczytasz tutaj

  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (stawka podatkowa 17%, 15%, 14%, 12,5%, 12%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% i 2%). Więcej o tym pisaliśmy tutaj.

Jeżeli nie wybierzesz formy opodatkowania, będziesz opodatkowany na zasadach ogólnych, ponieważ skala podatkowa to podstawowa forma opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. Wybór odpowiedniej formy opodatkowania jest ważnym krokiem w rozwoju Twojej firmy. Musisz się zatem wszystkiego dokładnie dowiedzieć, sprawdzić wszystkie ustawowe możliwości, ograniczenia i warunki.

 

  • Sprawdź, czy musisz płacić VAT

Będąc przedsiębiorcą masz obowiązek zarejestrować się do VAT – podatku od towarów i usług. Jednak, gdy twoja sprzedaż nie przekracza rocznie kwoty 200.000,00 złotych stanowiącej limit oraz, gdy sprzedajesz jedynie towary i usługi zwolnione z VAT nie musisz się rejestrować. Korzystasz wtedy ze zwolnienia z art. 113 ust. 1, 9 ustawy o vat. Drugim takim zwolnieniem jest dożywotnie z art. 43 ustawy o vat. Musisz sprawdzić czy przysługuje Ci prawo do skorzystania ze zwolnienia z podatku VAT, a jeśli tak, to konkretnie z którego artykułu.

 

  • Sprawdź, jakie składki będziesz płacił do ZUS

Jako przedsiębiorca musisz opłacać za siebie składki do ZUS na: 

  1. ubezpieczenia społeczne (obowiązkowe: ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, dobrowolne: ubezpieczenie chorobowe)

  2. ubezpieczenie zdrowotne

  3. Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy

 

  • A czy da się nie płacić składek ZUS?

Jeżeli pierwszy raz zakładasz własną działalność gospodarczą lub rozpoczynasz ją po raz kolejny po 5 latach od zawieszenia lub zamknięcia poprzedniej działalności, możesz skorzystać z Ulgi na start, która zwalnia cię z płacenia powyższych składek (oprócz ubezpieczenia zdrowotnego) przez okres 6 miesięcy. 

 

Zarejestruj firmę – jednoosobową działalność gospodarczą 

  • Jak zarejestrować firmę?

Firmę możesz założyć online na Biznes.gov.pl, korzystając z elektronicznego kreatora wniosku. Warunkiem jest posiadanie Profilu Zaufanego lub podpisu kwalifikowanego.

Zanim zaczniesz rejestrować firmę online, przygotuj wszystkie dane, których wymaga wniosek. Są to:

  1. imię, nazwisko, imiona rodziców, data i miejsce urodzenia

  2. rodzaj, seria i numer dokumentu tożsamości

  3. PESEL

  4. wszystkie posiadane obywatelstwa

  5. numer NIP i REGON

  6. adres zamieszkania oraz inne adresy związane z zakładaną działalnością gospodarczą

  7. nazwa zakładanej działalności gospodarczej

  8. nazwa skrócona

  9. kody PKD

  10. liczba pracowników, których planujesz zatrudnić

  11. data rozpoczęcia działalności

  12. informacja o ubezpieczeniu w ZUS, KRUS lub za granicą

  13. dane urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania

  14. nip biura rachunkowego, któremu powierzysz swoją księgowość

  15. nr konta bankowego

  16. dane pełnomocnika 

  17. dane zarządcy sukcesyjnego

 

  • Co jeśli nie mam numeru NIP ani REGON?

Jeśli nie masz numeru NIP ani REGON, to nie problem. Twój wniosek o wpis do CEIDG będzie także wnioskiem o ich nadanie. W ciągu 1 dnia roboczego NIP zostanie automatycznie uzupełniony we wpisie a REGON – w ciągu 7 dni.  

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w zarejestrowaniu i rozliczaniu swojej firmy zgłoś się do mnie – zrobię to za Ciebie.

Księgowa z Konina to Twoja księgowa!

Dział: KSIĘGOWOŚĆ
"MANUFAKTURA.KONIN" - TWOJA KSIĘGOWOŚĆ„MANUFAKTURA.KONIN” – TWOJA KSIĘGOWOŚĆ