Zakładamy jednoosobową działalność gospodarczą – krok po kroku   

 

Jesteśmy u progu nowego 2022 roku, w czasie noworocznych podsumowań, nowych postanowień, planów na przyszłość. To dobry moment, aby rozważyć założenie własnej firmy. Pomysł na biznes, który towarzyszy Ci od jakiegoś czasu, warto zacząć materializować. Tu i teraz, nie czekając na jutro. Dziś jest tym jutrem, o którym mówiłeś lub myślałeś wczoraj. Zacznij teraz, step by step.

 

Zakładamy jednoosobową działalność gospodarczą w 2022 roku - krok po kroku
Zakładamy jednoosobową działalność gospodarczą w 2022 roku – krok po kroku

 

Wbrew pozorom założenie firmy jednoosobowej nie jest mocno skomplikowanym procesem. Można swobodnie przeprowadzić go przez internet. Potrzebny jest do tego dowód osobisty i Profil Zaufany bądź podpis elektroniczny. W pierwszej kolejności należy wypełnić wniosek do CEIDG , czyli formularz CEIDG-1, co zrobić można poprzez e-PUAP bądź stronę Ministerstwa Rozwoju.

 

Założenie firmy samo w sobie, jest dosyć prostą czynnością, obecnie możemy to zrobić nie wychodząc z domu. Natomiast mogą nas zaskoczyć wymagania dotyczącej akurat danej działalności, dlatego warto wcześniej się do tego dobrze przygotować.

 

     Wniosek CEiDG     

Przed wypełnieniem wniosku o rejestrację działalności gospodarczej warto:

  • przygotować dowód osobisty,
  • wybrać nazwę dla swojej firmy – bardzo często to najtrudniejszy moment w całej rejestracji działalności,
  • zastanowić się, gdzie będzie siedziba firmy – jeśli nie są Państwo właścicielem lokalu, należy dopełnić formalności umożliwiające korzystanie z lokalu, czyli np. podpisać umowę wynajmu,
  • wybrać odpowiedni kod PKD dla swojej działalności,
  • sprawdzić, czy Państwa działalność wymaga uzyskania dodatkowych pozwoleń czy też koncesji,
  • określić formę opodatkowania.

 

Formularzem umożliwiającym rejestrację jednoosobowej działalności gospodarczej jest wniosek CEiDG:

 

Rekomendujemy rejestrację firmy na stronie https://www.biznes.gov.pl/pl/e-uslugi/00_0736_00 podpisując wniosek profilem zaufanym. W ten sposób bez wychodzenia z domu z łatwością założą Państwo firmę.

 

     NIP i REGON     

Numer NIP i REGON zostanie nadany automatycznie po wpisaniu Państwa firmy do rejestru przedsiębiorców. Sprawdzić go można na stronie: www.ceidg.gov.pl.

Uwaga!
Urzędowy wpis wniosku CEiDG do rejestru przedsiębiorców jest bezpłatny.

     ZUS     

Kolejny etap to Zakład Ubezpieczeń Społecznych, należy dopełnić formalności związanych z Państwa ubezpieczeniem.

W ZUS występują Państwo jako Płatnik i Ubezpieczony – zgłoszenie jako Płatnika dokonuje się automatycznie w momencie złożenia wniosku o rejestrację działalności, natomiast zgłoszenie do roli ubezpieczonego należy dokonać we własnym zakresie, tym bardziej, że jest bardzo dużo możliwości w tym zakresie, warto je wszystkie wcześniej omówić z Państwa biurem rachunkowym. Zgłoszenia należy dokonać na druku ZUS ZUA lub ZUS ZZA w terminie 7 dni.

 

Jeśli są Państwo ubezpieczeni w KRUS, należy powiadomić placówkę w KRUS o rozpoczęciu działalności gospodarczej.

 

     Firmowy rachunek bankowy     

Każdy przedsiębiorca powinien posiadać firmowy rachunek bankowy, niektórzy właściciele firm, wręcz mają obowiązek posiadania konta firmowego, my też rekomendujemy taki rachunek.

Firmowy rachunek bankowy ułatwia prowadzenie spraw finansowych firmy i pozwala oddzielić wydatki firmowe od wydatków prywatnych. Umożliwia również dokonywanie płatności w systemie „mechanizmu podzielonej płatności”.

Numer konta bankowego muszą Państwo zgłosić dokonując aktualizacji wniosku CEiDG.

 

Prawidłowo zgłoszony rachunek bankowy powinien być widoczny na tzw. Białej liście podatników VAT: https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka

 

     VAT     

Jeśli Państwa działalność wymaga rejestracji jako czynnego podatnika VAT, należy złożyć deklarację VAT-R. Czynność tą należy wykonać przed dniem wykonania pierwszej czynności opodatkowanej.

 

Nie każda działalność wymaga takiej rejestracji, szczegóły w tym zakresie uzyskają Państwo w swoim biurze rachunkowym.

 

 

     Kasa fiskalna     

Temat związany z kasą fiskalną jest bardzo obszerny. Jedno jest pewne, jeśli Państwa sprzedaż towarów i usług będzie realizowana tylko w ramach B2B, temat kasy fiskalnej można pominąć.

Natomiast jeśli Państwa odbiorcy to osoby fizyczne, koniecznie proszę skonsultować obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej ze swoim biurem rachunkowym.

 

     Pieczątka     

Bardzo często pojawia się pytanie, czy firma musi posiadać pieczątkę?

Otóż nie musi, nie ma takiego obowiązku. Jednak niestety czasami dokumenty, szczególnie urzędowe, posiadają jeszcze miejsce na pieczątkę i często analitycy bankowi wymagają potwierdzania danych z ksiąg, właśnie pieczątką.

Jeśli już zdecydują Państwo taką pieczątkę zrobić warto, aby na niej znalazły się następujące dane:

  • nazwa firmy,
  • adres firmy,
  • telefon, e-mail, adres strony www,
  • numer NIP, REGON.

 

     Księgowa     

Ostatnim krokiem, a w zasadzie pierwszym, jaki należałoby wykonać, to znaleźć profesjonalną Księgową. Rekomendujemy znalezienie wykwalifikowanego fachowca w tej dziedzinie, który przeprowadzi Was przez meandry księgowości. Dlaczego?

Obecnie coraz trudniej jest prowadzić własną firmę – stale zmieniające się przepisy, skomplikowany system podatkowy oraz zbyt długie procedury administracyjne powodują, że wiele osób zaczyna się w tym wszystkim gubić. Przedsiębiorcy narażeni są na różne próby wyłudzeń, które w ostatnim czasie przybierają na sile. Mówi się, że czas to pieniądz – czy więc warto go marnować?

Ponadto zakładając i prowadząc firmę niejednokrotnie spotykamy się z różnymi przeciwnościami w GUS, ZUS, US, PIP, SANEPIDzie. Lista instytucji, które sprawują nad nami pieczę, jest o wiele dłuższa. Jeśli wchodzisz do US i czujesz się jak w labiryncie, jeśli ciągle napotykasz nowe przeciwności w prowadzeniu własnego biznesu, jeśli boisz się mandatów, jeśli nie chcesz marnować czasu na żmudne i pracochłonne prowadzenie wymaganych dokumentacji i rejestrów – to odpowiedź jest prosta.

 

Warto wybrać sobie profesjonalne Biuro Rachunkowe, które będzie Wam wsparciem w dalszej biznesowej drodze. Takie znajdziecie tutaj ↓

 

Podsumowując, samo założenie jednoosobowej firmy jest proste. Niemniej trzeba być świadomym tego, że dokonując wyboru określonych zasad opodatkowania, czy też rodzaju ubezpieczenia, mogą się z tym wyborem wiązać dodatkowe czynności do wykonania.

Otwierając firmę, warto zasady jej prowadzenia skonsultować z biurem rachunkowym.

Biuro rachunkowe za dodatkową opłatą, może przygotować i wypełnić druki powyższych formularzy.

 

 

Stan prawny aktualny na dzień 25.11.2021 r.

źródło: taxalert.lex.pl

źródło: swbr.pl