Środowisko Księgowe oburzone!!!

Trzeba nie mieć zbyt dużej wyobraźni, bądź nie posiadać jej wcale, aby posunąć się do takiej narracji. W dniu wczorajszym, 5 stycznia 2022 roku, wydarzyła się jedna z pierwszych, choć na pewno nie ostatnich takich sytuacji, w której Polski Ład zwyczajnie nie zadziałał … przepraszam, zadziałał, ale w sposób inny niż oczekiwany. W efekcie starcia „oczekiwania” kontra „rzeczywistość” wygrała RZECZYWISTOŚĆ! Wynikiem tego było wypłacenie pensji nauczycielom, służbom mundurowym, itd. niższych pensji niż pierwotnie to zakładano, a zakładano wiele. W konsekwencji rząd wraz ze swoimi Ministrami postanowili całą winą za zaistniałą sytuację obarczyć środowisko Księgowych, Kadrowych, Doradców Podatkowych. Służby księgowe, szara administracja tego rządu, mocno odczuły to na własnej skórze, padły ofiarą szkalowania pomimo tego, że zrobiły wszystko zgodnie z obowiązującym aktem prawnym. Gdzie tu logika? Logiki brak! Ale pozostał ogromy niesmak i wrażenie, którego nie da się cofnąć. Poniżej odpowiedzi służb księgowych, jakie znalazły się w internecie.

 

 

 

Niższe wypłaty wynagrodzeń to nie wina księgowych → SKwP

 

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce z niepokojem obserwuje zrzucanie na księgowych winy za nieprawidłowości związane z naliczaniem wynagrodzeń nauczycieli.

Rzecznik rządu Piotr Müller na antenie Programu 1 Polskiego Radia, 5 stycznia 2022 r., mówiąc o niższych wynagrodzeniach otrzymanych przez nauczycieli, stwierdził, że „jednym z powodów, dla których w niektórych miejscach mogło dojść do złego naliczenia jest faktycznie błąd księgowego czy kadrowego, jeżeli chodzi o naliczenie z poziomu PIT-2″. (https://forsal.pl/praca/aktualnosci/artykuly/8327671,nauczyciele-z-nizsza-wyplata-otrzymaja-wyrownanie.html).

 

W podobnym tonie wypowiadał się wiceminister Dariusz Piontkowski w Telewizji Republika, mówiąc, że księgowi „nie do końca zrozumieli, jakie są zasady nowego systemu podatkowego” (https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/nauczyciele-a-polski-lad-wiceminister-znalazl-winnych-zamieszania-z-pensjami/lgrbcqx,79cfc278).

 

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce stanowczo sprzeciwia się takim stwierdzeniom. Jako instytucja działająca na rzecz księgowych wielokrotnie apelowaliśmy o rozważne i stopniowe wprowadzanie nowych przepisów, z którymi jako pierwsi muszą zmierzyć się księgowi. Dotyczyło to również Polskiego Ładu, wprowadzającego w ekspresowym tempie rewolucyjne zmiany w zakresie podatków i ubezpieczenia zdrowotnego. Wiele z tych rozwiązań budzi wątpliwości interpretacyjne. Nie można jednak twierdzić, że w przypadku wynagrodzeń nauczycieli księgowi popełnili jakiś błąd czy nie zrozumieli nowych przepisów. W wielu przypadkach, mając na względzie bezpieczeństwo podatkowe pracowników i przedsiębiorców, księgowi zdecydowali się na ostrożne rozwiązania. Nie jest to jednak dowód braku kompetencji. Trudności związane z funkcjonowaniem nowych rozwiązań podatkowych oraz płacowych od 2022 r. są raczej dowodem na niejasność przepisów i są skutkiem ogromnego pośpiechu przy ich przygotowywaniu oraz wdrożeniu.

 

Każdy przypadek, w tym wynagrodzenia każdego nauczyciela, powinny być rozpatrywane indywidualnie. Ogólne stwierdzenia polityków o błędach popełnionych przez księgowych przy naliczaniu wynagrodzeń nauczycieli negatywnie wpływają na zaufanie społeczne do osób zajmujących się księgowością. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce apeluje o uszanowanie pracy księgowych w tym trudnym okresie i wstrzymanie się z podobnymi komentarzami, tym bardziej że nie są one merytorycznie uzasadnione.

 

Link do stanowiska SKwP → Niższe wypłaty wynagrodzeń to nie wina księgowych

 

 

Środowisko Księgowe oburzone!!! Polski ład 2022

Środowisko Księgowe oburzone!!! Polski ład 2022

W OBRONIE KSIĘGOWYCH I KADROWYCH → członkowie SWBR

 

W OBRONIE KSIĘGOWYCH I KADROWYCH ❗❗❗

W ostatnich dniach odebrałam mnóstwo telefonów od znajomych z zapytaniem, jakie oświadczenia, powinni podpisać a jakich nie, w związku w wejściem w życie NOWEGO ŁADU.
Dziś czytam, wypowiedzi polityków, że winę za niższe wypłaty ponoszą księgowe.
 1.  Księgowa nie ma obowiązku wyjaśniania co komu się bardziej opłaci, to zadanie dla doradcy podatkowego. Nie wiem czy nauczyciela czy policjanta, który w styczniu dostał niższą wypłatę stać na usługę doradcy podatkowego.
 2. Obowiązkiem księgowej/kadrowej jest prawidłowe naliczenie wynagrodzenia zgodnie z oświadczeniami jakie złoży pracownik.
 3. Rząd wprowadza w pośpiechu ogromne zmiany i nie informuje obywateli o konsekwencjach wynikających z tych zmian. Niedawno dowiedzieliśmy się, że rząd wydał 4,1 miliona zł na wydruk i kolportaż ulotek opisujących korzyści podatkowe Polskiego Ładu, ale chyba te ulotki nie pomogły w prawidłowym wypełnieniu odpowiednich oświadczeń przez pracowników.
 4. Księgowi poświęcili dużo czasu i pieniędzy aby w tak krótkim czasie przygotować się do zmian. To nie księgowi ponoszą odpowiedzialność za niższe pensje pracowników. Odpowiedzialny jest rząd który, nie informuje swoich obywateli o konsekwencjach wprowadzonej w pośpiechu ustawy.

 

Przy rozliczeniu rocznym za 2022r spodziewam się jeszcze większego zamieszania i zrzucania winy na księgowe za obowiązkowe stosowanie ulgi dla klasy średniej.

Link do stanowiska członkini SWBR → Magda Osiwała

 

 

 

 

Szanowny Panie Ministrze,

Dzisiaj dowiedziałam się, że to moja wina, że pracownicy dostali mniejsze pensje. To nie wina Nowego Ładu, tylko moja. Tak, moja. No zapomniałabym – jeszcze moich koleżanek i kolegów księgowych oraz kadrowych. Wszyscy się zmówiliśmy i źle liczymy wypłaty, bo tak! Bo mamy ochotę albo po prostu nie zrozumieliśmy przepisów. Powiedział to Pan w taki sposób, że odbiór mógł być tylko i wyłącznie taki: „Nowy Ład jest dobry, tylko kadrowi są źli, bo nie potrafią liczyć!”.

Dobrze, to może troszkę opiszę to, co robiłam przez ostatnie kilka miesięcy. Nie, nie byłam na wakacjach, nie odpoczywałam, nie zlekceważyłam przepisów. Te kilka ostatnich miesięcy, a zwłaszcza ostatnie dwa, to wyścig z czasem. Oprócz standardowych, comiesięcznych obowiązków, musiałam przyswoić nowe przepisy. Gdybym na ich przyswojenie miała dwa, trzy albo i więcej miesięcy, to z pewnością ułatwiłoby mi to pracę. Niestety, żyjemy w Państwie, w którym przepisy wprowadza się na ostatnią chwilę, choćby były na tyle niedopracowane, że zanim jeszcze zaczną obowiązywać, wymagałyby przynajmniej kilku nowelizacji. Zamiast życzeń noworocznych, czy świątecznych słyszałam jedno zdanie: „O co chodzi z Nowym Ładem?”. Od wielu tygodni nie słyszę o niczym innym jak tylko o nim. No może jeszcze o rosnącej inflacji. Czy to my mamy za zadanie tłumaczyć i edukować ludzi? Podczas gdy Pan, Panie Ministrze zrobił sobie wolne, my – księgowi, kadrowi – spędzaliśmy długie godziny na studiowanie przepisów. Na ich głęboką analizę i dociekanie. Potrafiliśmy uczestniczyć w szkoleniach nawet podczas weekendów, tylko po to, aby przygotować się na zmiany.

Może przypomnę, że Nowelizacje ustawy powstały na skutek NASZYCH uwag i NASZYCH próśb. To my zauważyliśmy błędy i nieścisłości WASZEJ ustawy, a teraz dowiadujemy się, że ludzie otrzymują mniejsze pensje przez Naszą nieznajomość ustawy?! A przy okazji nadmieniam, że błędów i nieścisłości ustawy jest dużo więcej, ale tych korzystnych dla Państwa się nie nowelizuje…

W telewizji i w radiu słyszeliśmy wręcz propagandowe zapewnienia o tym, ile zyskamy. To nie dziwne, że większość osób zaskoczyła mniejsza wypłata, skoro wszędzie słyszeli o tym, że zyskają. Na ulotki wydaliście z NASZYCH pieniędzy ponad 4 mln zł, a ich przekaz był niekompletny i wprowadzający w błąd. W ulotkach dane dotyczące tego, ile „zyskamy” porównywane były do 2018 roku, w którym to dla przypomnienia: nie istniało zwolnienie z podatku dla osób do 26go roku życia, a podstawowa stawka opodatkowania dochodów wynosiła 18%. Skoro w tej chwili dla większości pracujących osób stawka ta wynosi 17%, to czy już na tym nie zyskaliśmy? I do tego kompletnie nijak mają się przepisy Polskiego Ładu. A skoro już porównujemy dane z 2022 roku do 2018, to Szanowny Panie Ministrze – ile w 2018 roku kosztowały chleb, gaz i paliwo? Może w następnej ulotce porównamy także te „niewygodne” rzeczy?!

Wracając do tematu, jeśli w 2011 roku rząd podwyższył podstawową stawkę VAT z 22% do 23%, to 1 stycznia 2011 roku, przedsiębiorca, doliczając do swojego produktu wyższy VAT, był winny podwyżkom, czy Państwo? Może też powiemy, że to wina sprzedawcy, bo nie potrafił dobrze policzyć?

Skoro już tak otwarcie piszę, to może mi Pan wytłumaczyć, Panie Ministrze – jakich przepisów mamy przestrzegać? Dotychczas wydawało mi się, że powszechnie obowiązującym prawem w Polsce jest prawo tworzone poprzez ustawy i rozporządzenia. To dlaczego w ostatnim okresie przepisy tworzy ZUS i Ministerstwo? Dlaczego tworzycie własne prawo bez poszanowania ustaw? Zgodnie z przepisami Polskiego Ładu, osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, za styczeń powinny zapłacić 4,9% składki zdrowotnej. Zgodnie z przepisami. Zgodnie z przepisami. Powtórzę jeszcze raz – zgodnie z przepisami. Tylko że chyba mamy trochę inne przepisy, bo ZUS i Pan twierdzicie, że nie 4,9% tylko 9%. Jeśli naliczymy za styczeń 9%, a ludzie zaczną się burzyć, to też powiecie, że to wina księgowych, bo nie zrozumieli?! Dlaczego zmiany od jakiegoś czasu publikowane są na Twitterze, a nie w Dzienniku Ustaw?

Proszę wybaczyć, ale jestem już zmęczona tłumaczeniem się za Was.

Powtórzę jeszcze raz – to nie my tworzymy prawo, tworzycie je wy i tylko Wy jesteście winni temu, że pracownicy otrzymali niższe pensje. Pracują tak samo ciężko, a może i ciężej, odczuwają podwyżki tak samo, jak inni, także mają kredyty hipoteczne droższe o kilkaset złotych, a do tego nagle otrzymują wynagrodzenia w niższych kwotach.

Super, Nowy Ład jest super!

 

Link do stanowiska członkini SWBR → meritumpuck

 

 

 

Księgowa w krainie czarów – dr Nelli Artienwicz

 

‼️ Obwinianie księgowych i kadrowych za nieprawidłowości związane z naliczaniem wynagrodzeń nauczycieli to manipulacyjny i agresywny chwyt poniżej pasa.‼️ Dzisiejsza reakcja rządu RP pięknie pokazuje, jak NIE NALEŻY się komunikować i jak komunikacja oparta na manipulacji jest krzywdząca i dezinformująca.

 

Osoba asertywna, czy instytucja, w której „tone at the top” jest asertywny, umie przyznać się do błędu i wprowadzić modyfikacje na otwartych zasadach.

Nawet jeśli wcześniej fanatycznie zapędzi się za daleko z jakimś pomysłem i nie wysłucha środowisk specjalizujących się w danym zagadnieniu.

 

‼️ Osoba lub instytucja, której styl komunikacji opiera się na manipulacji, gdy zda sobie sprawę z syfu, jak narobiła tzw Nowym Ładem – zrzuca winę na innych – w tym wypadku na księgowych i kadrowych.

👎 Tekst wiceministra edukacji i nauki Dariusza Piontkowskiego – „księgowi nie zrozumieli zasad” bardzo źle świadczy o podatkowej wiedzy wiceministra! Niesłychane, że taka osoba w jakikolwiek sposób wypowiada się w tym temacie i wstyd mi, jako badaczowi, że ktoś taki reprezentuje/zarządza nauką i edukacją w naszym kraju.

👎 Tekst Piotra Millera – „Mogło dojść w kilku miejscach do złego naliczenia zaliczki na podatek dochodowy. To błąd, który był zastosowany w kilku miejscach i pewna nieścisłość przepisów, która daje taką możliwość interpretacji, żeby w ten sposób do tego podejść” – to typowy ‼️ manipulacyjny bełkot.

 

‼️ Ale to tylko jaskrawy i bolesny przykład tego, co robi komunikacja oparta na manipulacji, na pasywnej agresji, na braku autorefleksji i chronieniu swojego fałszywego wizerunku za wszelką cenę. — wkurzony(a).

 

Link do stanowiska → Księgowa w krainie czarów – dr Nelli Artienwicz

 

 

Dawid Milczarek – Akademia VAT

 

Po tym, gdy okazało się, że część nauczycieli otrzymała w ostatnich dniach pensje niższe nawet o kilkaset złotych, wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski bardzo szybko namierzył winnych. Otóż są to księgowi, którzy „nie do końca zrozumieli, jakie są zasady nowego systemu podatkowego”.

Przedstawiciele obecnej ekipy rządzącej są doskonali, po swojej stronie wszystko zrobili jak należy. Proces legislacyjny przebiegał wzorowo, konsultacje społeczne również, przepisy zostały napisane bardzo dobrze, przygotowano świetne materiały informacyjne tak szczegółowo i przejrzyście omawiające wszystkie aspekty zmian, że osoby zajmujące się księgowością nie musiały wydawać grosza na specjalistyczne szkolenia…

***

Wcześniej, gdy wdrażano inne wspaniałe „reformy” i gdy okazywało się, że nie tylko nie przynoszą obiecywanych efektów, ale pogarszają to, co miały polepszyć, winni byli nauczyciele, lekarze, sędziowie, samorządowcy itd. Teraz do tego grona dołączają osoby zajmujące się księgowością. Generalnie jeżeli na czymś się znasz i jesteś w stanie obnażyć mizerność tego, co produkuje obecny rząd, to szykuj się na to, że zostaniesz zaliczony do tych, którzy są za tę mizerność odpowiedzialni.

 

Link do stanowiska → Dawid Milczarek – Akademia VAT

 

 

 

Samir Kayyali Doradztwo Podatkowe

Wieczór dzisiaj dla Was. Solidarnie. Dość tego Kancelaria Premiera. Lajkujcie i udostępniajcie jak się zgadzacie i używajcie hashtagu #MojaWina.
Pozdrawiam cieplutko🤩Samir

https://www.facebook.com/samirkayyalipl/videos/1220621015091851/

 

Link do stanowiska → Samir Kayyali Doradztwo Podatkowe

 

 

 

Fundacja Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowych

 

Oświadczenie Fundacji WiRBR.

Fundacja Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowych stanowczo nie zgadza się ze słowami Rzecznika Rządu, Piotra Müllera, oraz Wiceministra Edukacji i Nauki, Dariusza Piontkowskiego, jakoby za niższe wynagrodzenia nauczycieli czy pracowników innych sektorów, odpowiadali księgowi lub kadrowi. Sprzeciwiamy się zrzucaniu winy na księgowych i podważaniu ich kompetencji. A stwierdzenia, iż księgowi popełnili błąd lub nie zrozumieli przepisów są dla nas krzywdzące.

 

Organizacje zrzeszające księgowych, biura rachunkowe oraz doradców podatkowych od kilku miesięcy zwracały uwagę na błędy w przepisach, na niejasne zapisy oraz na tempo wprowadzanych zmian. Jednak nasze zastrzeżenia nie zostały uwzględnione i przepisy podatkowe weszły w życie w zatrważająco szybkim tempie. W naszej ocenie wątpliwości w interpretacji przepisów oraz brak zrozumienia zmian przez Obywateli wynikają właśnie z tego, że rewolucyjne zmiany zostały wprowadzone chaotycznie. Reakcje pracowników na otrzymane wypłaty wynagrodzeń są dowodem na to, że nowe przepisy są zawiłe i niezrozumiałe dla Obywateli.

 

Ostatnie tygodnie były dla księgowych i kadrowych bardzo trudne ze względu na konieczność zapoznania się z nowymi przepisami oraz wdrożenia ich w życie. Kolejne miesiące będą jeszcze trudniejsze, generujące więcej wątpliwości, pytań i problemów z interpretacją przepisów. Apelujemy do przedstawicieli Rządu o szacunek dla naszej pracy i zaangażowania. Dzisiejsze komentarze wpływają negatywnie na zaufanie społeczeństwa dla księgowych i kadrowych.

 

Link do stanowiska → Fundacja Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowych

Stowarzyszenie Współpracujących Biur Rachunkowych

OŚWIADCZENIE

Podobnie jak inne organizacje zrzeszające księgowych oraz właścicieli Biur Rachunkowych, jesteśmy oburzeni i zażenowani zrzuceniem winy za nieudolność rządu na księgowych i kadrowych.

My, w przeciwieństwie do ustawodawcy, bardzo dogłębnie analizowaliśmy przepisy – ich treść, zgodność z innymi ustawami, a przede wszystkich zgodność z Konstytucją. Poza przepisami warto byłoby przeanalizować także rzeczywiste skutki ich wprowadzenia i zwrócić uwagę, czy godzi się między innymi z zasadą sprawiedliwości.
My, w przeciwieństwie do ustawodawcy, edukowaliśmy ludzi na temat faktycznych praw i obowiązków wynikających z wprowadzenia Nowego Ładu. Nie zwracaliśmy uwagi jedynie na to, co wygodne. Nie manipulowaliśmy faktami. Fakt jest faktem.

My, w przeciwieństwie do ustawodawcy, znaleźliśmy całą masę błędów i nieścisłości, a także pułapek. Poinformowaliśmy rząd. Co otrzymaliśmy w zamian? Nowelizację mało istotnych, wręcz kosmetycznych rzeczy oraz odpowiedź, że wiedzą o pułapce związanej z nieuwzględnianiem różnic remanentowych, ale tak właśnie ma być.
Rozumiecie? Wiedzą, że będzie źle i nieuczciwie i celowo nic nie zmieniają.

Ustawa została napisana na kolanie i chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, jak opłakane skutki przyniesie. Inflacja to dopiero początek.

A teraz drodzy Państwo, Pan Minister wychodzi i z uśmiechem na twarzy informuje ludzi, że jest źle, ale to nie ich wina – to wina kadrowych i księgowych!

Nie, nie godzimy się na to, aby posługiwano się nami dla osiągnięcia swoich celów politycznych!

Nie godzimy się na to, żeby Państwo oszukiwało obywateli i manipulowało faktami!

 

Link do stanowiska → Stowarzyszenie Współpracujących Biur Rachunkowych

 


 

„MANUFAKTURA.KONIN” – TWOJA KSIĘGOWOŚĆ

 

"My Księgowi, Kadrowi, Doradcy podatkowi, My, Szara Administracja Rządu, 
jesteśmy oburzeni tą sytuacją, stanowczo protestujemy przeciwko takim przekazom i oczekujemy przeprosin."


- Monika Jadwiga Maria Gaj - założyciel, właściciel, główna księgowa

 

 


 

ANKIETA → JAKA JEST TWOJA OPINIA?

 

A jaka jest Twoja opinia w rzeczonej sprawie? Masz swoje zdanie – wyraź je! Fundacja Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowych zwraca się do Państwa z prośbą o wypełnienie krótkiej ankiety dotyczącej Polskiego Ładu. Celem ankiety jest poznanie Państwa opinii oraz zebranie informacji jak wprowadzone zmiany są postrzegane wśród Biur Rachunkowych i Przedsiębiorców. Wyniki zostaną przedstawione w artykule na naszej stronie.
Z góry dziękujemy za poświęcony czas!

ANKIETA → WYRAŹ SWOJE ZDANIE

 

 


 

MINISTERSTWO FINANSÓW

 

Rząd, w wyniku kategorycznego sprzeciwu środowiska księgowego, zareagował. Minister Finansów Tadeusz Kościński podpisał dziś rozporządzenie zmieniające sposób poboru zaliczek na podatek dochodowy.

 

 

Ponadto rząd postanowił w sobotni wieczór zorganizować spotkanie online z ekspertami Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej – w godzinach od 18:00 do 24:00. 

 

 

I, jak się teraz okazuje, będzie kontynuacja. Poniżej szczegółowe informacje z tego zakresu:

Polski Ład: Zapraszamy na cykl spotkań online

 

 

 • Eksperci Ministerstwa Finansów oraz Krajowej Administracji Skarbowej odpowiadają na pytania dotyczące zmian w zasadach rozliczania zaliczek na podatek dochodowy.
 • W niedzielę 9 stycznia livechat obędzie się w godz. 10.00-18.00.
 • Od poniedziałku 10 stycznia do piątku 14 stycznia w godz. 8.00-20.00.

 

Od 8 stycznia zmieniły się zasady rozliczania zaliczek na podatek dochodowy, pobieranych przez płatników w styczniu 2022 r.

Ministerstwo Finansów chcąc pomóc w interpretacji i zastosowaniu nowych przepisów, organizuje spotkania dla księgowych dotyczące zmian w rozliczeniu podatkowym wynagrodzeń.

Data i godzina:

 

 

No cóż, tonący brzytwy się chwyta. Nasze środowisko natomiast bada nastroje publiczne w rzeczonej sprawie. Poniżej treść przekazu.

Szanowni Państwo,

Fundacja Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowych, Krajowa Izba Biur Rachunkowych Stowarzyszenie Współpracujących Biur Rachunkowych Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP zwracają się do Państwa z prośbą o merytoryczny udział w poniższej ankiecie.

Z niepokojem obserwujemy zmiany w polskim prawie podatkowym, które w ostatnim czasie dzieją się bardzo dynamicznie i niestety bardzo chaotycznie.

Księgowość, Kadry i płace to nie tylko ta w biurach rachunkowych. To również grupa Księgowych, działy kadr pracujące bezpośrednio u przedsiębiorców czy też w jednostkach budżetowych.

Postanowiliśmy wspólnie przeprowadzić ankietę, której celem jest zbadanie opinii całego środowiska zajmującego się podatkami i płacami na zmiany wprowadzane przez ustawodawcę.

Chcemy dowiedzieć się, jak one wpływają na Państwa pracę.

Ponadto pragniemy dowiedzieć się, jakich działań oczekują Państwo od naszych Organizacji.

 

 


stan aktualny na dzień 5 stycznia 2022r.

aktualizacja na dzień 9 stycznia 2022r.

źródło:

 • https://skwp.pl/aktualnosc/nizsze-wyplaty-wynagrodzen-to-nie-wina-ksiegowych/?fbclid=IwAR3PKex89ldwbcRqRimTr3LRdtvtuGvpxL4SK4B2ubdqgn0jbbp6kvgw4Wg
 • https://www.facebook.com/magdalenaosiwala?__cft__[0]=AZUxtRSSE5q809T5Chi-FLkxMhkqz-1uHoe8ZnSl85K4XM4wYqV5czXSdjzXDVIyWydWhE8clKov8jU3Ela7kx9zb1xU4BPp4G0oEIbqIs2SqClmb3VH8lHtNuJwoFAT0f4&__tn__=-UC%2CP-R
 • https://www.facebook.com/meritumpuck
 • https://www.facebook.com/art.n.witch/photos/a.131997540490762/1634765253547309
 • https://www.facebook.com/akademiavat/
 • https://www.facebook.com/samirkayyalipl/videos/1220621015091851
 • https://fundacjawirbr.pl/aktualnosci/oswiadczenie-fundacji-wspierania-i-rozwoju-biur-rachunkowych-14?fbclid=IwAR1g0ESN2C2E-T6K3VqxjIFFG1Zq6mmYYLWW0gLYMPg6Kc_Aql-CZ1cWW7g
 • https://www.facebook.com/swbrpl